Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako fotiť nehnuteľnosť (tipy pre neprofesionálov)

Pridané: 5.10.2022

Prečo sú kvalitné fotky a prezentácia dôležitá? 

Kvalitnými fotkami viete rýchlejšie zaujať klientov na obhliadku. Majú väčšiu predstavu o priestore nehnuteľností, vedia tak viac snívať o novom bývaní a tešia sa na obhliadku. 

Nafotiť nehnuteľnosť dokážete aj sami so svojím telefónom alebo so zrkadlovkou. Niektoré telefóny vyššej rady majú aj možnosť fotiť širokouhlo, táto možnosť vám vo výsledku veľmi pomôže.

Aký postup dodržať, aby ste mali reprezentatívne fotografie:

 

1. Poriadok

Tento krok je naozaj veľmi dôležitý. Vaši klienti si nekupujú vaše osobné veci, chcú vidieť len samotný priestor a jeho potenciál. Preto im to umožnite. Z fotiek sa snažte odpratať čo najviac osobných vecí a hlavne neporiadok. Nikto nie je zvedavý na neumytý riad, zapratanú pracovnú dosku, kopu oblečenia na stoličke, botník plný topánok. Chápeme, že tam momentálne možno žijete, ale ak chcete svoju nehnuteľnosť lepšie a rýchlejšie predať, urobte preto čo najviac a schovajte všetko osobné do skriniek. 

V prípade, že toto riešenie nie je pre Vás, nemáte na to čas a energiu, oslovte profesionálnu homestaging agantúru

www.kosmosreality.sk/home-staging

   

2. Svetlo

Nájdite si na fotenie čas. Nikoho asi veľmi nezaujmú fotky tmavej miestnosti z ktorej srší pochmúrna nálada.

Pozrite si dopredu počasie. Foťte v doobedných hodinách, vytiahnite všetky roletky, rozsvieťte všetky svietidlá a to nielen stropné svetlá, ale aj dizajnové led pásy v kuchyni, posteľné lampičky pri nočnom stolíku a podobne . Áno, aj keď vonku svieti slnko. Skúste to, uvidíte ten rozdiel. 

 

3. Farby

Snažte sa z miestnosti odstrániť kričiace, ostré farby. Skúste priestor viac zjemniť, zútulniť, aby mal potenciálny záujemca chuť si do tej postele ľahnúť, preto aj obliečky zvoľte jemnejšie. Ak nemáte, môžete cez celú posteľ prehodiť prehoz, plachtu, deku. 

Čo v prípade ak máte dominantný nábytok výraznej farby a nedá sa z miestnosti odstrániť?

My sa to snažíme zjemniť prírodnými doplnkami, zelenými rastlinami, ktoré sa nachádzajú v byte.

  

4. Kvety

Zelené rastliny vedia veľmi zútulniť a spríjemniť priestor. Ak je menej kvetov v byte, kľudne môžete jeden kvet použiť aj viackrát v inej miestnosti.

5. Správny uhol

Pri fotení nehnuteľností nejde o umenie. Nezameriavajte sa veľmi na detaily, ale skôr na celok, priestor. 

Foťák majte asi na úrovni hrudníka, držte ho pevne a rovno. Snažte sa, aby steny boli rovné, nie naklonené. Skúste fotiť na šírku, viac sa tam zmestí z priestoru. 

6. Ako to robíme my

Tip, ak je nehnuteľnosť veľmi zaprataná osobnými vecami a ako celok by to bolo veľmi náročné upratať tak nefotíme celú nehnuteľnosť naraz, ale postupujeme miestnosť po miestnosti. 

Napríklad začneme obývacou izbou, kde všetky osobné a oku neladiace veci odnesieme do spálne. Obývaciu miestnosť doladíme, nafotíme a veci vrátime na miesto a pokračujeme ďalej. Kľudne môžete doplnky v byte/dome rozmiestniť inak, ako to bolo pôvodne. Ak sa Vám obraz z kuchyne viac hodí do spálne, urobte to tak. 

Je to zdĺhavejšie, ale niekedy iná možnosť nie je. Preto ak ste vlastník bytu, snažte sa svoju nehnuteľnosť čo najlepšie pripraviť na fotenie a ak ste maklér, v predstihu o to poprosiť majiteľa. 

7. Technika

Ideálne zariadenie na fotenie nehnuteľností je samozrejme zrkadlovka s použitím statívu, ale pre neprofesionála postačí aj telefón. Iso, clona a čas Vám asi veľa nehovorí, tak na telefóne foťte na automatiku.

Potom v úpravách zvýšte trochu expozíciu, jas, tiene a teplotu. Nezabudnite fotku zarovnať. 

  

8. Menej je viac

Nezabudnite, že všetkého veľa škodí. Výslednú fotografiu neupravujte tak, aby bola nereálna. Prílišná úprava fotiek Vám môže zaručiť záujemcov, ale na osobnej obhliadke Vám spôsobí „anti-wow“ efekt.

Ak máte popraskané a špinavé steny, neretušujte ich na fotografiách, radšej investujte do včasnej nápravy alebo na to upozornite v inzeráte / telefonicky.