Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako predať nehnuteľnosť s hypotékou?

Pridané: 23.8.2023

Predať byt či dom s hypotékou je nemožné. To je nie pravda, vždy sa dá nájsť riešenie! Dokonca je na to niekoľko spôsobov, ako predať svoju nehnuteľnosť, aj keď je na nej hypotéka.

1. Hypotéku predčasne splatíte

Ideálnou možnosťou je predčasné splatenie hypotéky, buď zo svojich úspor, alebo vám čiastku splatí kupujúci vašej nehnuteľnosti. To znamená, že peniaze ktoré vám chýbajú k splateniu, získate pri predaji svojho domu či bytu od kupujúceho.

V prvom rade však musíte požiadať banku o súhlas ohľadom predčasného splatenia. Avšak väčšinou je tento súhlas spoplatnený. Sankciám sa vyhnete jedine vtedy, keď pohľadávku uhradíte na konci fixného obdobia. Vždy si však overte aktuálne podmienky vašej banky.

2. Záložné právo sa prenesie na inú nehnuteľnosť

V prvom rade vám objasníme, čo znamená záložné právo. Ide o právny prostriedok, vďaka ktorému dostanete pohľadávku či pôžičku. Pri hypotékach na nehnuteľnosť slúži na to, aby banka v prípade nesplácania úveru mohla nehnuteľnosť speňažiť a dostať peniaze späť,  ktoré klientovi požičala. 

V tomto prípade, ak kupujete inú nehnuteľnosť, môžete záložné právo preniesť na novú nehnuteľnosť alebo na nejaký iný dom či byt, ktorý vlastníte. Rovnako môžete založiť aj nehnuteľnosť, ktorej nie ste vlastníkom, no v tom prípade musíte požiadať o súhlas tretiu stranu. 

Hlavnou výhodou tejto možnosti je vyhnutie sa sankciám za predčasné splatenie úveru. Opäť však platí, preverte si aktuálne podmienky vašej banky.

3. Hypotéku od vás preberie kupujúci

Ide o najmenej využívanú možnosť, pretože pri predaji domu či bytu, “predáte” novému majiteľovi aj pôžičku. To znamená, že všetko ohľadom pohľadávky prepíšete na neho. Lenže nový majiteľ nemusí súhlasiť s touto možnosťou, pretože mu napríklad nevyhovujú podmienky hypotéky. Rovnako si vaša banka musí preveriť nového majiteľa, aký je jeho plat, či nemá dlh, zápis v registri trestov a pod.

V každom prípade vám poradí náš hypotekárny špecialista Ing. Miroslava Fialek , ktorý vyberie najlepšiu možnosť pre vás aj vašu nehnuteľnosť. Poradí vám, ktorá možnosť je najlepšia, aby ste boli spokojní vy aj noví majitelia.